Bilim ve Teknoloji

İnsanlar üzerinde yaşadığımız dünyanın bir yerlerinde ilimle, bilimle teknolojiyle yılmadan uğraşıyorlar.

     Bu uğraşları için ülkeleri tarafından her şekilde maddi ve manevi olarak destekleniyorlar, övülüp, yüceltiliyorlar. Dünyamızdan tam 384.400 km uzaklıkta bulunan aya 20 Temmuz 1969 tarihinde şu an bulunduğumuz zamandan 51 yıl önce Apollo 11 adında bir uzay gemisiyle çıkarak ayak izlerini bırakıyorlar. Bayraklarını ayda dalgalandırıyorlar.

      Zamanda yolculuk yapmanın mümkün olup, olmadığını araştırıp, tartışıyorlar. Marsa çıkıyorlar, başka gezegenlere çıkmayı deniyorlar, Mars gezegeni başta olmak üzere uzayın derinliklerinde başka hayatlar var mı? Düşüncesiyle paralel dünyaları, kozmosun gizemlerine açılan pencereleri aralıyorlar. Evrenin bilinmeyen yönlerini durup, dinlenmeksizin sürekli araştırıyorlar ve keşfediyorlar. Nice zeki insanı eğitip yetiştirip, dahi bilim insanı olarak, dünyaya mal ediyorlar. Dünyaya mal etmekte çokta haklılar, örnek verecek olursak, bir bakıyorsunuz Stephen William Hawking gibi dahi bir bilim insanı 20’li yaşlarının hemen başında yürüyemez olup, tekerlekli sandalyeye mahkûm oluyor. Bir süre sonrada konuşamaz duruma geliyor. Bir bakıyorsunuz ki, bunların hiç biri bu büyük dahi insanı durduramıyor. Neden sizce?

       İlim öğrenmek, bilim ve teknolojiyle uğraşıp, geliştirmek bu kadar önemliyken neden hala biz ülke olarak teknolojik gelişmelerin dışında kalıyoruz. Acep, teknolojik gelişmişlik ne ola ki? Peki, Stephen William Hawking 1942 yılında ülkemizde doğmuş olsaydı. Bizim en prestijli üniversitelerimizden birisinde öğrenim görürken tutulmuş olduğu hastalığa yakalansaydı. Sonuç yine aynısı olur muydu? Sizce Stephen William Hawking adını dünya bilim tarihine altın harflerle yazdırabilir miydi? Ne dersiniz?

Saygılarımla

Ali Aşılı   .

Related Articles

Hakkımızda

Müşterilerimize daha yenilikçi cevaplar bulmak için global ve özveriyle tek bir yürek olarak tüm ekip hep birlikte yılmadan çalışıyoruz.

Ali Aşılı

 

Müşterilerinize her zamankinden daha yakın olun. O kadar ki, onlara neye ihtiyaçları olduğunu kendileri fark etmeden önce söylersiniz.

” Steve Jobs”